Koja kategorija je potrebna za vuču priključnog vozila B kategorije?
U ovoj objavi ću pokušati najjednostavnije objasniti koja kategorija je potrebna za kombinaciju vozila B kategorije i priključnog vozila.
Koju prikolicu smijete voziti ovisi o najvećoj dopuštenoj masi (NDM) vučnog vozila i najvećoj dopuštenoj masi (NDM) priključnog vozila. Dakle bitno je uvijek računati najveću dopuštenu masu a ne trenutne mase vozila (Ukupna masa).
- Dakle ako je zbroj masa (Najvećih dopuštenih masa) jednak ili manji od 3500kg možete upravljati sa B kategorijom
- S vozačkom dozvolom B kategorije možete upravljati čak i kombinacijom vučnog i priključnog vozila NDM do 4250 kg ako je slučaj da je vozilo NDM 3500 a prikolica NDM 750.
- Ako je NDM priključnog vozila veća od 750kg i zbroj masa iznosi 3500kg do 4250kg morate imati upisan kod96
- Za kombinaciju vozila težine iznad 4250kg trebate BE kategoriju.
-
– motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg. Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju vozila o kojem je riječ, motorna vozila u ovoj kategoriji mogu se kombinirati s priključnim vozilom čija je najveća dopuštena masa veća od 750 kg, pod uvjetom da najveća dopuštena masa ove kombinacije vozila nije veća od 4250 kg. U slučaju da je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila veća od 3500 kg, takvom kombinacijom vozač može upravljati samo nakon što je položio ispit za tu kombinaciju vozila iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom.